New at Little Bit


from Path to Nirvana https://ift.tt/3iEvcD5
🌸🌸 කපිල සුත්‍ර වර්ණනාව 01 🌸🌸

මෙහි නිධාන කතාව ඇති වෙන්නේ අපේ බුදුරජාණන් වහන්සේ කාලේ නෙවෙයි. කසුප් නම් බුදුරජාණන් වහන්සේගේ කාලයේ . මේ කතාව පටන් ගන්නකොට උන්වහන්සේත් පරිනිර්වාණය වැඩි කලක් නැහැ. අද මෙන්ම විමුක්තිය සොයමින් එකම පවුලේ සහෝදරයන් දෙදෙනෙකු ගිහිගෙන් නික්ම ශ්‍රාවක හිමිවරුන් ළඟ පැවිදි වෙනවා . වැඩිමල් සහෝදරයා සෝධන. බාල සොයුරා කපිල. ඔවුන්ගේ මව සාධනී. නැගෙණිය තාපානා නම් වූවා. ඔවුන් දෙදෙනාත් මෙහෙණි සසුනෙහි පැවිදි වෙනවා. තාත්තා ගැන සඳහනක් නැහැ.

ඒ කියන්නේ මුළු පවුලම තාත්තා ඇරෙන්න මහණ වෙනවා . අදත් එලෙස සසුන්ගත වන පවුල් අපි දැකල තියෙනවා.

වැඩිමහල් අයියා වැඩි කල් නොගොස් උට්ටාන වීරයෙක් අරහත්වයට පත් වෙනවා. එහෙත් මල්ලි හිතෙනවා මම තවම තරුණයි මට තව වයස තියෙනවා කියලා විදසුන් වඩන්න. ඔහු (කපිල හිමි) ත්‍රිපිටකය හොඳින් ඉගෙන හසල දැනුමක් ලබනවා තුන්පිටකයම පිළිබඳව. ඒ විතරක් නෙවෙයි. මහා දර්ම කතිකයෙක් වෙනවා.

ඒ කපිල හිමිගේ දහමෙහි වියත් බව නිසා දිනෙන් දින පිරිවරද පිරිවර සමගින් ලාභසත්කාර කිරිති ප්‍රසංශා ද අඩුවක් නැතිව ගලා එන්නට පටන් ගන්නවා. එත් අද ඉන්න ශ්‍රමණ ප්‍රතිරූපකනයට එලෙස දර්මයේ වියත්කමක් නැහැ. ඇත්තේ මුකරි කටක් පමණයි. කෙසේ වෙතත් එලෙස කපිල හිමියන් ලාභ සත්කාර කිර්ති ප්‍රසංශා පිරිවර සමග අත්වැල් බැඳගත් උඬගු බවෙන් මත්ව නොදන්නා දෙයක් වුවත් දන්නා බව හඟවමින් ධර්මයට විනයට අනුව වෙනත් හිමිවරු පිළිගැනීමට කැප දේ අකැප ලෙසත් අකැප දේ කැප ලෙසත් වැරදි දේ නිවැරදි ලෙසත් නිවැරදි දේ වැරදි ලෙසත් පවසන්නට වනවා.

අනිත් සිල්වත් භික්ෂුන් වහන්සේලා “ඇවැත්නි කපිල මෙසේ නොකියව මැනව” ආදී වශයෙන් අවවාද කරන විට හිස් මුට්ටියක් වැනි ඔබලා කුමක් දනීදැයි දොස් නගමින් ගරහමින් නින්දා පරිභව කරමින් හැසිරෙන්නට වෙනවා. අදත් එවැනිම ශ්‍රමණ වෙෂධාරින් (මෝඝ පුරුෂයන්) පමණක් නොවෙයි, ගිහියන් පවා ඔවුන් සමග එකතුව ඊටත් වඩා බරපතල ලෙස නින්දා අපහාස කරමින් කටමැත දොඩමින් හැසිරෙන ආකාරය දිනපතා මුහුණු පොත සහ yotube නාලිකා නරඹන ඔබ දකිනවා ඇති.

කෙසේ වෙතත් මෙම තත්වය මෙලෙස දිනෙන් දිනම දරුණු වෙමින් පවතිද්දී අනෙකුත් භික්ෂූන් වහන්සේලා මේ බව කපිල භික්ෂුවගේ සොහොයුරු සොධන රහතන් වහන්සේට පවසන්නට තීරණය කරන්නේ ඔහුගේ කීමටවත් ඔහු සවන් දෙනු ඇතැයි යන පරම පවිත්‍ර චේතනාවෙන්. ඒ නිසා හිමිවරු කපිල තෙරුන්ගේ සොහොයුරු සොධන රහතන් වහන්සේට ඒ බව සැළ කරනු ලැබුවා. සොධන රහත් තෙරුණුවන් ද කපිල තෙරුන් වෙත එළඹ “ඇවැත්නි සාසනය බොහෝකල් පවතින්නේ ඔබ වැන්නන්ගේ මනා පිළිවෙත් නිසයි. එම නිසා කැප දේ අකැප ලෙසත් නිවැරදි දේ වැරදි ලෙසත් නොකියන්න කියල අවවාද කරනු ලබනවා. කපිල හිමි ඒ කිසිවක් පිළිගන්නට කැමති උනේ නැහැ. සොධන තෙරුණුවන් දෙවරක් හෝ තුන්වරක් කියා අවසානයේ නිහඬ වන්නේ ඔබ කරන දෙය ඔබම බලාගන්න යනුවෙන් පවසමින්. සහෝදර රහත් තෙරුනුන් වහන්සේ ඉන්පසුව එතැනින් නික්ම යනවා. එතැන් පටන් යහළු හිමිවරුද කපිල තෙරුන්ව අතහැර යන්නට වනවා.

🍀 උපකාරක ග්‍රන්ථ – ඛුද්දකනිකාය » සුත්තනිපාතපාළි » චූළවග්ගො » ධර්මචර්යා කපිල සූත්‍ර අටුවාව

තුසිත රාජපක්ෂ – ප්‍රංශය

22-01-2021

විශේෂ පුණ්‍යානුමෝදනාව – path to nirvana හි පින්වත් ජනක කල්‍යාණ මිතුරාට