New photo from Facebook July 28, 2016 at 06:00PM

බුදු දහමේ හරය දැන හාරලක්ෂයක් අනුගාමිකයින් සමග බුදු දහම වැලදගත් අම්බෙක්කාර් තුමා

අචාර්ය බි.ආර්. අමිබෙක්කාර් නිදහස් ඉන්දියාවේ ප්රථම අධිකරණ ඇමැතිවරයා මෙන්ම ඉන්දියානු ආණ්ඩු ක්රම ව්යායවස්ථාවේ නිර්මාර්තෘවරයාය. ඔහුට නිති විද්යාවට කොලොම්බියා සරසවියෙන් මෙන්ම ලන්ඩන් ආර්ථ ශාස්ත්රාලයෙන් ද ආචාර්ය උපාධිය බැගින් උපාධි දෙකක් තිබුනේය. බමුණු ආධිපත්තවයෙන් යුතු භාරතයේ උපන් කෙසේවත් නිවැරදි කළනොහැකි වරදට 1891 මාහාරාෂ්ඨ ප්රාතන්තයේ දිළිදු නමුත් උගත් මාහාස් චංඩාල කුලයේ පවුලකදී මෙලොව එළිය දුටු අමිබෙක්කාර්ට මුලු ජිවිත කාලය පුරාම කුල හිංසාවන්ට අවමානයන්ට හා වෙනස්කම් කිරීම් වලට ලක්වීමට සිදුවුයේය. වාසනාවනට ලංකාවේ උපන් දොන් ඩේවිඩ් හේවාවිතාරණ නැමැති තරුණයෙක් අනගාරික ධර්මපාල නමින් ප්රකටව අමිබෙක්කාර් උපදින්නටත් ප්රමථම ලංකාවේ සුරැකිව තිබු නේපාලයේ උපන් සිද්ධාර්ත ගෞතමයන්ගේ ධර්මය පෙරළා ඉන්දියාවට ගෙන ගොස් තිබුණේය.
ඉන්දියානු ජනගහනයෙන් සියයට 25 ක් සහ ජනගනත්වයෙන් දසලක්ෂ තුන්සියක් පමණ වන ඉන්දිය චන්ඩාලයන් හෙවත් දලිත්වරුන් අතරින් වසර තුන්දහසක් පමණ බමුණු මනුස්මෘතියට අභියෝග කල මුල්ම චන්ඩාලයා ආචර්ය අමිබෙක්කාර් ය. ජාතක පොතේ එන බමුණු දිටිඨ මංගලිකා සර්ණ පාවාගත් මාතාංග චණ්ඩාලයා බෞද්ධ විරයකු වුවත් එය ජන මතකයේ එන කතාන්දරයක් පමණි. නමුත් ක්රිග.පු 5 වන සියවසේ දී ශස්ත්රිරය වංශික සිද්ධාර්ත ගෞතමයන් බමුණු කුලවාදයට ප්රුථමයෙන් අභියෝග කල පසු එතුමන්ට දෙවැනි වු ආචර්ය අමිබෙක්කාර් ට එම අභියෝගය ගෙන ඒමට සිදුවුයේ වසර 2500 කට පසුය.
‘‘යුක්තිය අපේ පැත්තේය. අපේ සටන පරාජය විය හැකි ක්රරමයක් මට නොපෙනෙයි. මේ සටනේ නියැලිමෙන් මට සතුටක් දැනෙයි. සටනෙන් අපි ධනය හෝ බලය ලැබීමට බලාපොරොත්තු නොවෙමු. අපි නිදහස සදහා සටන් කරන්නෙමු. එයින් අපි මානව පෞර්ෂය ගොඩනංවන්නෙමු…‘‘

කුලවත් අවිහිංසාවදි මහත්මා ගාන්ධි මෙන්ම ප්රනජාතාන්ත්රවවාදී ජවහර්ලාල් නේරු සමඟ උරෙන් උර ගැටී ඉන්දිය නිදහස් සටනේ නියමුවෙකු වෙමින්, ආචාර්යඅ අම්බෙක්කාර් යටත් විජිත ඉන්දියාවේ තබා නිදහස් ඉන්දියාවේදිවත් ඉතාමත්ම ලිබරල් බමුණෙකු පවා කුලවාද විරෝධියෙකු කිරීමට නොහැකි බව 1935 තරම් ඈතදි තේරුම් ගත් ඔහු ඒ සඳහා විකල්ප මාර්ගයක් සෙව්වේය. ස්වකීය පීඩිත ජනයා සමඟ උපතින්ම ලබන කුලවාදි හිංසනයෙන් බේරිමට හින්දු ආගමෙන් කැඩි වෙන්වීමට අවශ්යැ වුණේය.

මේ සඳහා සුදුසු ආගම කුමක්දැයි ඔහු දිගින්දිගටම විභාග කළේය. ඔහු ඉන්දිය මුස්ලිම්වරුන්, ක්රිඳස්තියානින් මෙන්ම සීක් ආගමිකයන් සමඟද සාකච්ඡා කළේය. වාසනාවකට මේ සියලුම ආගමිකයන් ඉන්දියාව තුළදි කුලවාදය ස්වකිය ආගම තුළ පැළපදියම් කරගෙන සිටියේය. ආචාර්යක අම්බෙක්කාර්ගේ සරණට සිටියේ අනාගාරික ධර්මපාලයන් ඒ වන විටත් යළි ඉන්දියාව තුළ පුනර්ජීවනය කර තිබු බුදුදහමය .

බටහිර ආධ්යාේපනය ලබා ඉන්දියාවට යළි පැමිණි තැන් පටන් එනම් බැරෝඩා නගරයේ නිතිඥයෙකු හැටියට ජීවිතය ඇරඹු තැන පටන් ඔහු බමුණන්ගේ කුලවාදි හැසිරිමෙන් අපමණ දුෂ්කරතාවයන්ට පත් වී සිටියේය. ඔහු උසාවියට ගිය විට සෙසු නිතිඥයෝ ඔහු සමඟ වාඩි විමට අකැමැති වූහ. උසාවි ආපනශාලාවේදි සෙස්සෝ ආහාර ගැනීමට ඔහු සමඟ සම අසුන් නොගත්හ. අඩුම තරමින් උසාවි ලිපිකරුවෝ පවා ඔහුගේ චණ්ඩාල දෑතින් ලියු ලිපිගොණු ඇල්ලිම ප්රහතික්ෂේප කළහ.

1940 දි ආචාර්යණ අම්බෙක්කාර් මෙසේ ලිව්වේය. .. කාලය අනුව වෙනස් විය හැකි ලෝකයේ ඇති එකම දහම බුදුදහම පමණී. මේ ගුණය වෙන කිසිඳු ආගමක නැත. ඔබ පරිස්සමින් අධ්ය්නය කළොත් බුදුදහමේ හරය සොයා ගත හැකිය. එය හේතුඵලවාදයයි. එහි වෙනස්වීමේ උරුමය ඇත්තේ මේ මූලධර්මය මතයි. එය වෙනත් කිසිදු ආගමක නැත.. 1940 දි ආචාර්යර බිම්රාඕ රාමාජි අම්බෙක්කාර් බෞද්ධයෙකු වීමට තිරණය කළේය.

නමුත් ඉන්දියන් නිදහස් සටනේ වගකිම් මෙන්ම 1947 නිදහසින් පසු අනාගත ඉන්දියාවට අවශ්යත ආණ්ඩුක්ර්ම ව්යසවස්ථාව නිර්මාණය කිරිම පැවරුණේ ආචාර්ය අම්බෙක්කාර්ටය. ඔහු මේ වගකිම අකුරටම ඉටු කරමින් කුල විරෝධී, අනාගමික, නවීන ව්ය වස්ථාවක් නිදහස් ඉන්දියාව වෙනුවෙන් නිර්මාණය කළේය.

1955 දී ඔහු භාරතිය බෞද්ධ මහා සභාව සංවිධානය කළේය. මෙය අනගාරික ධර්මපාලයන්ගේ මහා බෝධි ව්යාකපාරය තවත් ඉදිරියට ගෙන යාමකි. පසුකලෙක ආචාර්ය අම්බෙක්කාර්ගේ නවයාන බුදදහමේ අනුප්රායප්තිකයා වන එංගලන්තයේ සංඝරක්ෂිත හිමියන් මේ ව්යා.පාරයට එකතු වන්නේ මේ සමාජය හරහාය.

හරියටම මීට අවුරුදු 59 කට උඩදී එනම් 1956. ඔක්තෝම්බර් 14 වැනිදා නාග්පූර් හිදි ආචාර්ය අම්බෙක්කාර් හාරලක්ෂයක් දලිත් අනුගාමිකයන් සමඟ බුදුදහම වැළදගත්තේය. මෙදින ඉතිහාසයේ පුනරුච්චාරණය කෙතරම් බලවත්ද කිවොත් එදින අම්බෙක්කාර් ඇතුළුව ලක්ෂ සංඛ්යා ත අනුගාමිකයන් පංච ශීලයේ පිහිටවූයේ අනගාරික ධර්මපාලයන්ගේ ගෝල එවකට සාංචි විහාරාධිපතිව වැඩ සිටි තොටගමුවේ මැටිවෙල සංඝරතන නා හිමියන්ය.

අම්බෙක්කාර් අනුව යමින් එතැන් පටන් ලක්ෂ ගණනින් ඉන්දීය චණ්ඩාලයෝ (දලිත්වරු) විටින් විට බුදුදහම වැළඳගත්හ. මෑතකදී භාරතිය ජනතා පක්ෂය මැදිහත් වීමෙන් ඉන්දියාව තුළ බලහත්කාරයෙන් ආගම මාරු කිරීම අපරාධයක් කරන තෙක්ම මේ ආගම වැළද ගැනීම සිදුවුණේය. ලොව පුරාම විසිරී සිටින මේ බෞද්ධයන් අදත් පොදුවේ හදුන්වන්නේ අම්බෙක්කාර් බෞද්ධයන් නමිනි. එසේත් නැතිනම් නවයානවරුන් හැටියටය.

නවයාන බෞද්ධයෝ විසි වැදෑරුම් ශිලයක් සමාදන් වෙති. මුල් යුගයේ ලංකාවෙන් ඉන්දියාවට ධර්ම ප්රාචාරයට ගිය භික්ෂුන්ගේ සහයෙන් ස්වකීය භික්ෂු සමාජය පිහිටුවා ගත් නවයානිකයෝ දැන් තමන්ගේම බෞද්ධ සම්ප්රිදායක් නිර්මාණය කරගෙන සිටි.
—————–
uputaganima umanga bandarus pituveni via Facebook Pages http://ift.tt/1GMS4Lf